Szoptatás: Egy utazás, amely mindenkinél másként alakul

A kisbabád érkezésével egy csodálatos, mégis kihívásokkal teli időszak veszi kezdetét. A szoptatás természetes, de egyáltalán nem biztos, hogy az első pillanattól kezdve minden zökkenőmentesen megy. Ha úgy érzed, hogy elakadtál, tudd, hogy nem vagy egyedül – és van segítség!

A szoptatás sokkal több, mint táplálás

Sokan azt gondolják, hogy a szoptatás „csupán” a kisbaba etetéséről szól, pedig ennél sokkal többről van szó. Segíti a védekezést szolgáló folyamatokat, a beszéd- és artikulációs izmok fejlődését, betegségmegelőző (allergia, fülgyulladás, stressz, elhízás, fertőző gyermekbetegségek) vagy segíti azok gyorsabb lefolyását és csökkentheti kialakulásuk veszélyét. Fájdalomcsillapító és érzelmi támaszt, kötődést is nyújt a szeretethormon felszabadulása által mindamellett, hogy a tápszerek egészségügyi kockázatát is mérsékli. Az anya-gyermek kapcsolat elmélyül, a szeretet biztonságot adó tapasztalatát élheti át a baba. A mamát a helyes szoptatás megerősíti és bátorítja, csökkenti egyes betegségek kockázatát (mellgyulladás, csontritkulás, mellrák, petefészekrák, kardiovaszkuláris megbetegedések), segíti a felépülést a szülés után is. Így nem csoda, hogy minden édesanya arra vágyik, hogy szoptathassa gyermekét. Egy újszülöttet lehet igény szerint vagy akár 3 óránként szoptatni – ami az éjszakákra is vonatkozik. Ez hatalmas kihívás az anyukáknak, hiszen az alvás ilyenkor csak korlátozottan valósulhat meg. Van, aki kizárólag anyatejet ad, míg mások tápszert is használnak, például ha nincs elegendő tejük, vagy ha több időt kell a babától távol tölteniük. Később, amikor megkezdődik a hozzátáplálás (ami jellemzően 6 hónapos korban történik), minden baba más tempóban barátkozik meg a szilárd ételekkel. Egyesek már 7-8 hónaposan szinte teljes étkezéseket fogyasztanak, míg mások még 1 évesen is inkább csak kóstolgatnak. (forrás) De a szoptatás nem csak a táplálásról szól! Egy gyermek számára az anyatej megnyugvást, biztonságot és kötődést is jelenthet. Fájdalomcsillapítás, vigasztalás, esti összebújás – a szoptatás egy igazi „mindenre jó” megoldás lehet.

Milyen gyakran kell szoptatni?

Nincs egyetlen „helyes” válasz! A legjobb, ha úgy alakítod a szoptatást, ahogyan az neked és a babádnak is a legkomfortosabb. Minden család más ritmusban él, és az a legfontosabb, hogy megtaláld azt a megoldást, ami a legjobban illeszkedik az életviteledhez és a szokásaitokhoz.

Milyen a helyes tartás szoptatás közben?

Lássuk, milyen a mindkettőtök számára ideális pozíció! Először is emeld fel a babát büfiztető pózba, fogd meg a popsiját az egyik kezeddel, míg a másikkal a tarkóját is meg tudod tartani. Ezután csúsztasd le a könyök hajlatra, majd a hónod aljához téve ideális pozícióba kerül a gyermek. Csúsztasd be a hónaljad alá az ő lenti kezecskéjét, ugyanis így később megfelelően szorosan tudod majd magadra húzni. A szabad kezeddel fogd meg a melledet, majd egy sínszerű mozdulattal a babát addig vidd, amíg a szája és a mellbimbód nem kerülnek egy vonalba. Mikor bekapja a mellet a szájába, borító mozdulattal egy biztonságos pozícióban tarthatod őt. Innentől kezdve engedd le a vállaidat és dőlj hátra kényelmesen! Az azonos oldali lábadat ha felhúzod, még inkább ki tudod támasztani a gyermeket az ideális pozícióban. Fontos, hogy az ölelés nem lanyhulhat, mert a baba szájából kicsúszik a melled és kisebesíti. Viszont ha nem szűnik ez az ölelés, ő kényelmesen jóllakhat, ráadásul te is anélkül táplálhatod őt, hogy közben fájdalmaid lennének. Mindezekről bővebben beszélgethetünk a gyermekágyi és szoptatási felkészítőmön is.

Ne maradj egyedül a kérdéseiddel!

A szoptatás tele van kérdésekkel és kihívásokkal, de ezekre mind van válasz és megoldás. Ha bizonytalannak érzed magad, ha fájdalmat tapasztalsz, ha nem vagy biztos abban, hogy elég a tejed, vagy hogy jól csinálod-e – itt vagyok, hogy segítsek! Egy kis támogatás sokszor hatalmas változást hozhat.

Ne hagyd, hogy a kételyek eluralkodjanak rajtad! Kérdezz, keress bizalommal, és lépjünk együtt egy nyugodtabb, magabiztosabb anyaság felé.