A szoptatás sok újdonsült anyuka számára jelent problémát, amitől nem kell kétségbe esni, nem velünk született képesség, hogy mindent tudjunk ennek a gyakorlatával kapcsolatban. Azonban ha nem szeretnél kellemetlen perceket átélni a kisbabáddal, érdemes alaposan felkészülni előre arra, hogy mi minden várhat rád ennek kapcsán.
Miért jó a szoptatás?
Segíti a védekezést szolgáló folyamatokat, a beszéd- és artikulációs izmok fejlődését, betegségmegelőző (allergia, fülgyulladás, stressz, elhízás, fertőző gyermekbetegségek) vagy segíti azok gyorsabb lefolyását és csökkentheti kialakulásuk veszélyét. Fájdalomcsillapító és érzelmi támaszt, kötődést is nyújt a szeretethormon felszabadulása által mindamellett, hogy a tápszerek egészségügyi kockázatát is mérsékli. Az anya-gyermek kapcsolat elmélyül, a szeretet biztonságot adó tapasztalatát élheti át a baba. A mamát a helyes szoptatás megerősíti és bátorítja, csökkenti egyes betegségek kockázatát (mellgyulladás, csontritkulás, mellrák, petefészekrák, kardiovaszkuláris megbetegedések), segíti a felépülést a szülés után is. Így nem csoda, hogy minden édesanya arra vágyik, hogy szoptathassa gyermekét.
Milyen a helyes tartás szoptatás közben?
Lássuk, milyen a mindkettőtök számára ideális pozíció! Először is emeld fel a babát büfiztető pózba, fogd meg a popsiját az egyik kezeddel, míg a másikkal a tarkóját is meg tudod tartani. Ezután csúsztasd le a könyök hajlatra, majd a hónod aljához téve ideális pozícióba kerül a gyermek. Csúsztasd be a hónaljad alá az ő lenti kezecskéjét, ugyanis így később megfelelően szorosan tudod majd magadra húzni. A szabad kezeddel fogd meg a melledet, majd egy sínszerű mozdulattal a babát addig vidd, amíg a szája és a mellbimbód nem kerülnek egy vonalba. Mikor bekapja a mellet a szájába, borító mozdulattal egy biztonságos pozícióban tarthatod őt. Innentől kezdve engedd le a vállaidat és dőlj hátra kényelmesen! Az azonos oldali lábadat ha felhúzod, még inkább ki tudod támasztani a gyermeket az ideális pozícióban. Fontos, hogy az ölelés nem lanyhulhat, mert a baba szájából kicsúszik a melled és kisebesíti. Viszont ha nem szűnik ez az ölelés, ő kényelmesen jóllakhat, ráadásul te is anélkül táplálhatod őt, hogy közben fájdalmaid lennének. Mindezekről bővebben beszélgethetünk a gyermekágyi és szoptatási felkészítőmön is.
A leggyakoribb kérdések és félelmek
Ha nem érted a babád jelzéseit
Előfordul ebben az időszakban, hogy egyszerűen nem tudod kitalálni, hogy miért sír és miért nem eszik, ezáltal pedig úgy érzed, képtelen vagy kielégíteni a szükségleteit. Pedig rendszerint igen kis dolgok állnak a háttérben, amely nagyon egyszerűen kiküszöbölhető. Nem egyszer fordult már elő a pályafutásom során, hogy egy találkozás alkalmával fény derül arra, miért nyűgös a baba és onnantól kezdve semmi gond nem volt.
Ha kevésnek érzed a tejedet
Ha úgy érzed, nem elég a tejed, érdemes szintén szakemberhez fordulni, ugyanis ilyenkor nem csak az a gond, hogy nem lakik jól a gyermek, de adott esetben a súlya sem fog megfelelően gyarapodni. Viszont az is előfordulhat, hogy nem a tejed nem elég, csak nem megfelelő a szoptatási pozíció vagy valami más dolog áll a háttérben, így nem érdemes halogatni a szakember felkeresését.
Ha sebes, gyulladt a melled és nagyon fáj
Borzasztóan kellemetlen tud lenni, ha sebesedik a melled vagy begyulladt, ugyanis ilyenkor a csecsemő táplálása maga lehet számodra a pokol, hiszen a fájdalomtól a sírás kerülgethet teljesen jogosan. Ha úgy érzed, a szülés nem is volt fájdalmas ahhoz képest, amit most átélsz, itt az ideje, hogy segítséget kérj!
Tudni akarod, hogyan kerülheted el a cumizavart, mikor kell mellre tenni a babát, és mit tegyél, ha mellgyulladás lép fel? Nem tudod, hogyan döntsd el, hogy hatékonyan szopizik-e a babád, és fogalmad sincs, felkeltsd-e éjjel, ha magától nem ébred? Ezzel kapcsolatban részletesen beszéltünk ebben a podcastban.
Amennyiben már megszületett a gyermeked és mégis fennáll bármelyik probléma, mindenképpen mielőbb fordulj szakemberhez, ugyanis ez az egyik legcsodásabb időszak egy anya életében és vétek lenne végig szenvedned az egészet. Én magam is nagyon szívesen segítek neked, bátran keress fel szoptatási tanácsadással kapcsolatban! Együtt gyorsan és hatékonyan megoldjuk a problémáidat, nem kell stresszelned azon, ha nem tudsz vagy értesz valamit a szoptatási időszakban. Emellett nem veszel el majd a részletekben és nem sodródsz bele majd kétségbeejtő helyzetekbe.
Ráadásul lesznek éjszakáitok és nappalaitok, és kiegyensúlyozódik majd az élet a babával. Az elmúlt 20 évben azt tapasztalom, hogy nincs olyan helyzet, amit ne lehetne megoldani.