Sokan fordultatok hozzám azzal kapcsolatban, hogy mit érdemes összekészíteni a kórházi csomagba, amit majd magatokkal visztek, amikor itt az idő. Fontos, hogy ha közeledik a szülés időpontja, rakd össze előre a kis pakkodat, hogy ne akkor kelljen kapkodni, amikor adott esetben megindul a szülés. Ha adsz időt magadnak arra, hogy kényelmesen összepakolj, akkor közben lelkileg is felkészülhetsz a kórházban töltött néhány napra, valamint a szülésre is.
A hivatalos iratok
Nagyon fontos, hogy ezeket ne hagyjátok otthon!
– Terheskönyv
– A terhességgel kapcsolatos összes lelet
– Személyi igazolvány
– Lakcímkártya
– TAJ kártya
– Házassági anyakönyvi kivonat vagy apasági nyilatkozat (Utóbbira akkor lesz szükség, ha nem vagytok házasok.)
Amire neked lesz szükséged a szülőszobában
Ezeknek egy részét nem találod meg abban a listában, amit a kórházak szoktak adni iránymutatónak, viszont én fontosnak tartom, hogy ezekre is gondolj, hiszen nagy hasznát veszed majd a szülőszobában.
– Egy-két palack kis üveges mentes ásványvíz és hajlítható végű szívószál
Így nem fogsz félrenyelni és könnyebben tudod pótolni a folyadékot.
-Ruha neked
Mindenképpen legyen felül rövid, hogy a hátad kinn legyen, amikor a párod alkalmazza a fájdalomcsillapító masszázst. (Erről lentebb részletesen olvashatsz még!) Lehet ez top, fürdőruha felső vagy akár sportmelltartó is. Alulra pedig érdemes egy bő szoknyát felvenned, ugyanis így nem kell minden egyes alkalommal levetkőznöd, amikor a szülésznő megvizsgál. Hidd el, ez ott nagy könnyebbség lesz, és megkíméled magad a „vetkőzéssel” járó felesleges stressztől. Ez az oxitocin hormon miatt is fontos, ugyanis ha stressz ér, nem fog beindulni a tágulás. Bugyit nem érdemes ilyenkor felvenni a szoknya alá.
– Ruha a párodnak
Mindenképpen olyat ruhát viseljen az apuka, amelyben kényelmesen tud mozogni, hiszen szükség lesz az ő segítségére is.
– Mandulaolaj
Ha a párod elsajátította a szülés közbeni fájdalom csillapító masszázst, akkor ez sem hiányozhat a táskából, ugyanis akár 60%-kal csökkentheti a fájdalmaidat néhány egyszerű mozdulattal. Még nincs késő, keressetek fel bátran ezzel kapcsolatban!
– Muskotályos zsálya illóolaj
Ha van kád a szülőszobán akkor vigyetek illóolajat is, amiből a kádba csepegtetve 30 csepp kell ahhoz, hogy kifejtse méhlazító és fájdalomcsillapító hatását.
– Meleg zokni
Mikor kibújik a baba, szinte biztos, hogy remegsz és fázol majd. Ez főként első szülés után gyakori. Ilyenkor nagyon jól jön a meleg zokni.
Amire szükségetek lesz a szülés után
Ez a lista igen hosszú, de ne ijedj meg, ezek közül semmi sem felesleges, mindennek hasznát veszed majd azokban a napokban.
– 100%-os gyümölcslé
Ahogy a baba megszületett igyál, mert hamarabb lesz erőd. Így akár már egy finom zuhanyt is vehetsz majd mindenféle gyengélkedés nélkül, ha már átvisznek a gyermekágyas osztályra.
– Enni-és innivaló
Erre neked és a párodnak is szüksége lesz a szülés után, ugyanis sok anyuka farkaséhes a szülés után. Ha kéznél van néhány falat, már a szülőszobai 2 órás megfigyelő időben ehetsz.
– Hálóing
Legyen legalább két váltás, így apának nem kell többször fordulni az új szettekkel.
– Papucs
Érdemes egyet használni a zuhanyzóba és egyet a szobába.
– Tisztálkodási szerek
fogkefe, fogkrém, tusfürdő, intim mosakodó, arckrém, fésű, WC papír, zsebkendő, hajgumi
– Evőeszközök: tányér, pohár, szalvéta (Biztos ami biztos, legyen kéznél!)
– Szülésbetét
Figyelj, mert ez nem olyan, mint a tisztasági betét, külön erre a célja kell vásárolnod speciális szülésbetétet!
– Egyszer használatos bugyik
Nem csak kényelmes, de higiénikus is.
– Törülköző
– Szoptatós melltartó, melltartó betét
Amire a babának szüksége lesz:
Egy csomag újszülött pelenka
Néhány darab textilpelenka
Nedves popsitörlő
Nyugtatócumi
Saját ruha